Kokedamy

Kokedama - kula otulona mchem

Jeśli chcesz, by w Twoim domu zagościła finezja i nowoczesność, śmiało możemy powiedzieć, że kokedama jest właśnie dla Ciebie!

 

Kokedama (jap. koke – mech, tama – kula) jest żywą rzeźbą roślinną, rozwijającą się we własnej kuli ziemi owiniętej mchem i umocnionej sznurkiem. Dlatego nazywana jest często rośliną w kuli mchu i staje się coraz bardziej popularną formą wiszących ogrodów, tworząc spektakularne układy leśnych planet, ale dumnie prezentuje się również na zdobnej podstawce.

Sztuka tworzenia kokedamy ma swój początek w Japonii (koniec XX wieku) i wywodzi się z formy Bonsai, zwanej nearai. Polega ona na wyhodowaniu rośliny w kulistym pojemniku ceramicznym, zamiast bardziej popularnego płaskiego naczynia. Po usunięciu ceramicznej kuli korzenie same tworzą gęstą sferę i mogą służyć jako odpowiedni pojemnik. Pozostawiono je więc bez zmian.

Kokedama jest adaptacją tej metody Bonsai. Współczesne trendy przyniosły nową technikę, w której nie trzeba czekać, aż korzenie się rozrosną i usamodzielnią. Dzięki udoskonalonej metodzie nadszedł czas na Zielonolistne szaleństwo i kreatywność, a codzienne rośliny zyskują niepowtarzalną formę!

Jak stworzyliśmy kokedamę dla Ciebie?

Roślinę owinęliśmy starannie skonstruowaną, ciężką i gliniastą recepturą gleby. Składa się ona z mieszanki torfu keto, gliny akadama i ziemi do kwiatów. Zaprojektowaliśmy ją tak, by utrzymała kulisty kształt. Następnie pokryliśmy uformowaną kulę świeżym mchem i ścisnęliśmy sznurkiem. Voilà!

Zastosowane składniki pełnią ważną, życiodajną funkcję dla całej kompozycji. Torf, który powstał w wyniku gnicia łodyg i korzeni ryżu, dostarcza składników pokarmowych, wiąże ziemię i zatrzymuje wodę, podobnie jak glina akadama. Mech nie tylko zdobi całą kulę, ale przede wszystkim zapobiega zbyt szybkiemu odparowaniu wody z jej wnętrza. Stosując zasady Zielonolistnej Odpowiedzialności używamy sznurka naturalnego i przyjaznego środowisku.

Jak pielęgnować?

Aby kokedama cieszyła swoim pięknem i wprawiała w zachwyt, przestrzegaj kilku zasad.

STANOWISKO I TEMPERATURA

Najlepsze warunki dla kokedamy to pomieszczenia ze światłem rozproszonym i naturalnym. Wybierz miejsce, które nie jest wystawione na bezpośrednie działanie słońca i nie znajduje się bezpośrednio nad grzejnikami. Struktura kokedamy jest przewiewna, umieszczenie jej w pobliżu wyżej wymienionych miejsc może narazić system korzeniowy i mech na przesuszenie. Zapewnij temperaturę 19 do 25oC. 

NAWADNIANIE

Pamiętaj, że każda roślina ma inne potrzeby i wymagania względem nawadniania. Zapoznaj się z nimi, nim wybierzesz kokedamę.

Kiedy Twoja kokedama jest lekka i sucha oznacza to, że nadszedł czas na nawadnianie. Z naszego doświadczenia wiemy, że wymaga ona kąpieli zwykle raz na tydzień (sukulenty co 1,5-2 tygodni). Zanurzył całą kokedamę w naczyniu z wodą i poczekaj  ok. 5 minut. Po tym czasie delikatnie ściśnij kulę (nie zmieniaj jednak jej kształtu) i odstaw na ok. 10 minut, aż nadmiar wody z niej wypłynie. W ten sposób uchronisz korzenie przed gniciem i rozwojem bakterii. Następnie umieść roślinę  w jej stałym miejscu. Jeśli w Twoim domu panuje mała wilgotność powietrza, zraszaj mech co 2 lub 3 dni. Wystarczą 2-3 psiknięcia. W ten sposób uchronisz mech przed zbyt szybkim brązowieniem.

Kokedamę, podobnie jak rośliny uprawiane w doniczce, możesz nawozić raz w miesiącu w okresie wegetacji. Kieruj się zaleceniami na opakowaniu nawozu. 

PRZESADZANIE

Jeśli dbasz o swoją kokedamę, odwdzięcza Ci się ona pięknem i wzrostem. Kula mieszanki ziem stanowi odpowiednik donicy dla rośliny (Zielonolistna Odpowiedzialność), ma więc swoje ograniczenia przestrzenne, by pomieścić rozrastającą się roślinę. Jeśli zauważysz, że z wnętrza kuli zaczną wystawać korzenie (zwykle po ok. 2 latach), to znak, że nadszedł czas na stworzenie nowej, większej kuli, która pomieści całą bryłę korzeniową. Jeśli masz wątpliwości, jak tego dokonać, przyjdź na nasze Warsztaty, umów się na indywidualną sesję lub powierz to zadanie nam!   

Poznaj naszą ofertą Zielonolistnych Warsztatów! Daj się porwać niezwykłemu połączeniu sztuki i natury! Stwórz własny, unikalny układ leśnych planet! 

0