Las w słoiku

Zielonolistny Słój

Zielonolistny słój (las w słoiku) to samodzielny ekosystem zamknięty w szkle. Z tego względu zadowoli Cię, jeśli jesteś miłośnikiem roślin, ale także, jeśli lubisz szybkie tempo życia. Jest to wspaniały prezent, gdy cenisz Matkę Naturę, chcesz mieć jej cząstkę i kolory blisko siebie.

By prawidłowo się rozwijać, Zielonolistny ekosystem (las w słoiku) posiada kilka warstw. Każda z nich pełni znaczącą i życiodajną funkcję.

Na samym dnie słoja umieściliśmy keramzyt. Jest to lekkie kruszywo, wypalane z gliny ilastej, którego zadaniem jest drenowanie. Oznacza to, że umożliwia roślinie odprowadzenie nadmiaru wody na dno słoja, chroniąc w ten sposób korzenie przed gniciem. Doprowadza również tlen do korzeni i napowietrza glebę. Materiał ten jest obojętny chemicznie, czyli nie zmienia pH podłoża w słoju. Ważne, że chroni zamknięty obieg przed pojawieniem się grzybów i pleśni, a z upływem czasu, nie traci swoich właściwości. Tym samym można używać go wielokrotnie i spełnia idee Zielonolistnej Odpowiedzialności.

Keramzyt posypany jest węglem aktywnym. Jego rola sprowadza się do filtrowania zanieczyszczeń z wody. Dzięki temu składnikowi w naszym słoju również nie mnożą się bakterie, które mogłyby zniszczyć rośliny.  Obie warstwy tworzą swego rodzaju bastion chroniący przed niepożądanymi gośćmi.

Na tak przygotowany fundament wsypaliśmy ziemię, podłoże dla naszych Zielonolistnych Pociech. Wybierając rośliny do słoja, zawsze sprawdzamy, jakiej gleby potrzebują. Może być ona kwaśna, obojętna lub zasadowa, i tak posiadać kolejno pH 5,5, 6-7 i powyżej 7. Korzenie pobierają z niej wodę i substancje odżywcze. W tym miejscu dochodzi również do wielu reakcji istotnych dla metabolizmu rośliny. Z tego powodu dbamy, by zastosowana ziemia była najwyższej jakości.

Nadszedł czas na najbardziej zieloną warstwę w słoju. Tworząc wszystkie magiczne ekosystemy myślimy holistycznie. Pieczołowicie dobieramy więc rośliny, które mają podobne wymagania pod względem wspomnianego podłoża, ale też stanowiska, nawadniania i temperatury. Dopełnieniem kompozycji jest mech, który zatrzymuje wilgoć. Klasa sama w sobie, a wszystko to zamknięte w słoju, by tętniło własnym życiem!

Jak pielęgnować Zielonolistny Słój?

Pierwsze dni ekosystemu w Twoim domu są okresem adaptacji do nowych warunków. Rośliny wymagają nieco większej uwagi, niż w później.

STANOWISKO

Przemyśl, gdzie chcesz postawić Zielonolistny słój tak, by wybrane miejsce było już stałym. Wiele roślin nie lubi częstych zmian, reagując na każdą z nich pogorszeniem swojej kondycji. Najlepsze stanowisko dla zamkniętego ekosystemu to takie, które dostarczy rozproszonego światła słonecznego (w pobliżu okna), ewentualnie półcieniste. Wtedy zapewnisz roślinom warunki do fotosyntezy – podstawy ich funkcjonowania. Unikaj stawiania słoja na parapecie. Bezpośrednie słońce może oparzyć rośliny, ponieważ szkło działa jak soczewka. Podobnie nie umieszczaj kompozycji blisko grzejnika, by słój się nie nagrzewał.   

NAWADNIANIE

Każdy żywy organizm potrzebuje pożywienia, Zielonolistny słój również. Jak więc go nawadniać? Początkowo sprawdzaj stopień nawilżenia codziennie – zanurz palce w ziemi. Jeśli jest sucha, zwilż ją i mech 3 lub 4 pryśnięciami wody. Pamiętaj, by nigdy nie spryskiwać bezpośrednio roślin. Po kilku tygodniach Twój Zielonolistny słój oswoi się z nowym otoczeniem, a Ty poznasz jego potrzeby. Będziesz mógł zwilżać podłoże 2 lub 3 razy w ciągu miesiąca.  Pamiętaj, by nie przelać roślin. Wtedy pojawi się na podłożu pleśń i trudno będzie uratować ten zamknięty mikroświat. Jeśli, wlałeś za dużo wody, otwórz wieko słoja, by mogła ona odparować. Zdecydowanie lepiej przesuszyć ziemię, niż ją zalać.  

TEMPERATURA

Pojawienie się pary i kropli wody na ściankach słoja jest typową sytuacją, zwłaszcza w pierwszych dniach po jego otrzymaniu. Najczęściej jest ona wynikiem zmian temperatury w pomieszczeniu. Aby wyrównać ją wewnątrz słoja, ściągnij pokrywę i poczekaj, aż woda odparuje (zwykle ok. 15 min). Jeżeli wody zbiera się zbyt dużo, przetrzyj ścianki ręcznikiem papierowym. Wietrzenie słoika to nic złego. Rośliny również potrzebują powietrza, by żyć – pobierając dwutlenek węgla, nam oddają tlen.

Jeśli chcesz zachować higienę Zielonolistnego słoja, możesz raz w miesiącu przetrzeć go wewnątrz ręcznikiem papierowym lub szmatką namoczoną roztworem sody oczyszczonej.   

Jak stworzyć Zielonolistny Słój? Zobaczcie sami!

Chcemy, by Zielonolistny słój cieszył Twoje oczy i radował serce nieprzerwanie! Twoje przepełnienie Zielonolistnym Szczęściem, wznosi także nas!  
0